BERTAZZONI FPRO30COVTC
30 inch Electric Speed Oven Combination with Steam, Self-Clean and Bertazzoni Assistant Carbonio
SKU: FPRO30COVTC
Call for pricing
The 8.8" Full Touch TFT Display offers a sleek, intuitive interface, while the Bertazzoni app lets you control cooking, monitor progress, and access recipes remotely.
Size 30 in
Oven cavity
Size 30 in
User interface full touch TFT display 8.8
Oven configuration combination wall oven
Oven fuel electric
Oven power rating (at 240 V) bake 3500 W / broiler 3400 W / convection 2420 W
Microwave oven power rating (at 240 V) bake 2550 W / broiler 2500 W / convection 1800 W / microwave 2000 W
Oven volume 4.8 cu.ft.
Microwave volume 1.6 cu.ft.
Oven convection system 1 fan
Oven levels 7
Auto cooking modes with Bertazzoni Assistant
Special functions assistant / dehydrate / proofing / reheat 248 F / sabbath mode / steam assist / warming 149 F / warming 199 F
Food probe yes
Cleaning modes self clean / eco clean / hydro clean / descale
Door hinges double soft-close
Bertazzoni mobile app yes
Included accessories (microwave cavity) 1 trivet + 1 glass tray
Technical specifications
Electrical supply 120/240 V 60 Hz - 9300 W / 120/208 V 60 Hz - 7500 W / 50 Amp dedicated circuit
Power connection metal conduit 59'' power cord
Certification CULUS
Products specifications
Color BLACK
WiFi Connected No
Width 30
Size 30 in
Oven cavity
Size 30 in
Oven fuel electric
Oven volume 4.8 cu.ft.
Microwave volume 1.6 cu.ft.
Oven convection system 1 fan
Oven levels 7
Food probe yes
Door hinges double soft-close
Bertazzoni mobile app yes
Technical specifications