BERTAZZONI FPRO30FDSTX
30 inch Electric Double Oven Combination with Self-Clean and Bertazzoni Assistant Stainless Steel
SKU: FPRO30FDSTX
Call for pricing
The 8.8" Full Touch TFT Display delivers a refined, intuitive interface, while the Bertazzoni app enables remote control, real-time monitoring, and seamless access to curated recipes.
An integrated meat probe ensures precise internal temperature control every time.
Size 30 in
Oven cavity
Size 30 in
User interface full touch TFT display 8.8
Oven configuration double
Oven fuel electric
Upper and lower oven power rating (at 240 V) bake 3500 W / broiler 3400 W / convection 2420 W
Oven volume 4.8 cu.ft. + 4.8 cu.ft.
Oven convection system 1 fan
Oven levels 7
Special functions dehydrate / proofing / sabbath mode / warming 149 F / warming 199 F
Food probe yes
Cleaning modes self clean / eco clean / hydro clean
Door hinges double soft-close
Bertazzoni mobile app yes
Technical specifications
Electrical supply 120/240 V 60 Hz - 11000 W / 120/208 V 60 Hz - 8800 W / 50 Amp dedicated circuit
Power connection metal conduit 59'' power cord
Certification CULUS
Products specifications
Color STAINLESS STEEL
WiFi Connected No
Width 30
Size 30 in
Oven cavity
Size 30 in
Oven configuration double
Oven fuel electric
Oven convection system 1 fan
Oven levels 7
Food probe yes
Door hinges double soft-close
Bertazzoni mobile app yes
Technical specifications