BERTAZZONI FPRO30FSSTX
30 inch Electric Oven with Self-Clean and Bertazzoni Assistant Stainless Steel
SKU: FPRO30FSSTX
Call for pricing
The 8.8" Full Touch TFT Display provides a sleek, highly intuitive interface, complemented by the Bertazzoni app, which enables remote control, real-time monitoring, and effortless access to curated recipes.
Size 30 in
Oven cavity
Size 30 in
User interface full touch TFT display 8.8
Oven configuration single
Oven fuel electric
Oven power rating (at 240 V) bake 3500 W / broiler 3400 W / convection 2420 W
Oven volume 4.8 cu.ft.
Oven convection system 1 fan
Oven levels 7
Special functions dehydrate / proofing / sabbath mode / warming 149 F / warming 199 F
Food probe yes
Cleaning modes self clean / eco clean / hydro clean
Door hinges double soft-close
Bertazzoni mobile app yes
Technical specifications
Electrical supply 120/240 V 60 Hz - 5500 W / 120/208 V 60 Hz - 4400 W / 30 Amp dedicated circuit
Power connection metal conduit 59'' power cord
Certification CULUS
Products specifications
Color STAINLESS STEEL
WiFi Connected No
Width 30
Size 30 in
Oven cavity
Size 30 in
Oven configuration single
Oven fuel electric
Oven volume 4.8 cu.ft.
Oven convection system 1 fan
Oven levels 7
Food probe yes
Door hinges double soft-close
Bertazzoni mobile app yes
Technical specifications